بیزینس کوچینگ

کوچینگ از کجا آمد؟ تاریخچه کوچینگ کسب و کار در ایران و جهان

امروزه دنیای اقتصاد بسیار گسترده‌تر از گذشته است و این دنیای گسترده هزاران کسب و کار را در خود جای داده است. از کسب و کارهای کوچک و خرد گرفته تا بیزینس‌های میلیون دلاری. حالا دیگر این یک حقیقت پذیرفته شده است که موفقیت این کسب و کارها بسیار بستگی به نحوه مدیریت آنها دارد. شیوه تفکر و مدیریت یک مدیر، در سرتاسر مجموعه‌ی او دیده می‌شود و حتی وجود یک ایراد کوچک در افکار مدیریتی، آن را در ابعاد یک سازمان بزرگ می‌کند. در این میان، مدیران تیزبین کسب و کارها دریافته‌اند که برای موفقیت شغلی و موفقیت در کسب و کار، باید با روش‌های درست عملکرد خود و سازمان را ارزیابی کنند و برای این مهم، مدیران نیاز دارند تا شفاف باشند. دقیقا در همین مرحله است که کوچینگ وارد عمل می‌شود.

کوچینگ وارد می‌شود!

کوچینگ (Coaching) به معنای هدایت کردن است و از واژه‌ی کوچ (Coach) به معنای مربی گرفته شده است. کوچ یا مربی، فردی است که یک شخص خاص و یا یک گروه از اشخاص را از یک مرحله به مرحله دیگر برده و آنها را به هدفشان می‌رساند. زمانی که هدفی را انتخاب می‌کنید، کوچ یا مربی، در تمام مراحل انجام آن در کنار شماست و شما را هدایت می‌کند.

بیزینس کوچینگ در ایران

کوچینگ در کسب و کار به چه معناست؟

کوچینگ کسب و کار (Business Coaching)  یک حرفه رو به رشد است که مدیران را در تمام مراحل کار مانند نحوه مدیریت، برنامه‌ریزی، فروش، بازاریابی و … راهنمایی می‌کند. کوچ با طرح سوالات عمیق، مدیران را به یک سفر درون سازمانی می‌برد و آنها را با خود واقعیشان روبرو می‌کند. کوچینگ یک روش جادویی برای موفیقت در کسب و کار است اما برای آشنایی بیشتر با آن، لازم است بدانیم این روش جادویی از چه زمانی وارد زندگی ما شده است؟

کوچینگ از کجا آمده است؟

در دهه 1970 نویسنده آمریکایی بنام تیموتی گلوی(Timothy Gallwey) ، مجموعه کتاب‌هایی منتشر کرد با عنوان “درونی“.

او در این کتاب‌ها، مجموعه‌ای از ایده‌های جدید در ارتباط با مربیگری و دست‌یابی به موفقیت همه جانبه در رشته‌های مختلف ارائه کرده بود. رشته‌هایی مانند تنیس، اسکی و موسیقی که نیاز به نظم، انضباط و قدرت درونی داشتند. راهکارهای کتاب‌ گلوی به چنان محبوبیتی رسیدند که حتی غیر ورزشکاران هم آنها را در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود به کار بستند. شرکت‌های بزرگ آمریکا نیز از ایده‌های او استقبال نموده و از سرتاسر ایلات متحده او را به سخنرانی برای موفقیت در کسب و کار دعوت به عمل می‌آمد.

در طی سال‌های بعد افرادی چون ورنر ارهارد(Werner Edhard)  و (Thomas Leonard) نیز ایده‌هایی درباره مربیگری و موفقیت در کسب و کار را در انگلستان و اروپا رواج دادند. اما این سر جان وایتمور (Sir John Whitmore) بود که راهکارهای گلوی را در کسب و کار به کار برد و اعتباری بزرگ به کوچینگ کسب و کار بخشید.

در دهه 1990 IBM یکی از بزرگترین برندهای دنیا بود. البته که هنوز هم هست. اما در آن زمان IBM  مانند راک‌استار زمان خودش بود و به تنهایی می‌درخشید. یک جایگاهی مانند جایگاه حال حاضر اپل. زمانی که IBM، کوچینگ را در دستور کار خود قرار داد، توجه تمام کشورهای پیشرفته دنیا از جمله استرالیا را به خود جلب کرد.

یکی از عوامل مهم و حیاتی که باعث گسترش کوچینگ در کمپانی‌های بزرگی چون Fortune 500 شد، تغییر رفتار فردی و سازمانی بود. زیرا که کوچینگ رفتار سازمان‌ها و افرادشان را به صورت حرفه‌ای تغییر می‌داد.

افراد که تغییر کرده بودند و رفتارشان حرفه‌ای‌تر شده بود، بسیار موثرتر کار می‌کردند و ریسک بیشتری هم می‌پذیرفتند.

کوچینگ در کسب و کار

در حال حاضر

امروزه نه تنها شرکت‌های بزرگ، کوچینگ را به عنوان یک حقیقت غیرقابل انکار پذیرفته‌‌اند، بلکه کسب وکارهای کوچک و متوسط نیز برای آن جایگاه ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند.  در دوران رکود اقتصادی، کمتر شرکتی است که که کوچینگ را در کسب و کار خود غیرضروری بداند. کارآفرینان و مدیران بیشتر از هر زمان دیگری به راه‌اندازی یک کسب و کار موثر با یک تیم کوچک و بودجه اندک نیاز دارند. در دوران آشفته‌ی اقتصادی، شرکت‌هایی که به همکاری با کوچ‌ها (Coach) ادامه می‌دهند، در زمان‌های مورد نیاز و یک سیستم پشتیبانی خارجی دارند. برعکس شرکت‌های دیگر که از مدیر گرفته تا پرسنل، در مواقع بحرانی روحیه خود را از دست میدهند. حالا دیگر کوچینگ جایگاه خود را در میان جوامع اقتصادی پیدا کرده است و برای موفقیت در کسب و کار، شدیدا به آن نیاز داریم.

جایگاه کوچینگ در ایران

تاریخچه‌ی کوچینگ در ایران را شاید بتوان به زمان‌های بسیار دور نسبت داد. از مصادیق کوچینگ در تاریخ ما فراوان است. مانند زمان‌هایی که سیستم مرید و مرشد برقرار بوده و افراد در محضر یک شخص دانا کسب علم و طی طریقت می‌نمودند. با کمی دقت نمونه‌ها‌ی بسیاری از کوچینگ را در زندگی روزمره را در می‌یابیم؛ مادر و فرزند، استاد و دانشجو و…

اما در ارتباط با کوچینگ در کسب و کار، باید اذعان داشت که این پدیده‌ی نوظهور و شگفت‌انگیز هنوز راه درازی را در پیش دارد. موسسسات بسیاری در زمینه کوچینگ فردی، کوچینگ هنری و کوچینگ در کسب و کار فعالیت می‌کنند و سازمان‌های بسیاری نیز از آنها خدمات می‌گیرند. اما نکته بسیار مهم در ارتباط با آن در کشور در حال توسعه ما این است که باور کنیم، کوچینگ یک حرفه کاملا تخصصی است.

امروزه در ایران کوچینگ یک پدیده‌ی ناشناخته نیست و رفته رفته جایگاه خود را در میان بیزنس‌ها پیدا کرده است. اما به دلیل سابقه کمتر آن در ایران و همچنین از آنجا که یک کوچ تنها باید متخصص کوچینگ باشد، سو برداشت‌هایی در ارتباط با آن صورت می‌گیرد. همانطور که گفته شد، یک کوچ نیازی ندارد در همه زمینه‌ها تخصص کسب کند و تنها باید متخصص کوچینگ باشد. این ویژگی کوچینگ، راه مربی‌ها را به تمام کسب و کارها باز می‌کند. به دلیل همین انعطاف‌پذیری فوق‌العاده کوچینگ، در کشور ما بسیاری از افراد می‌پندارند با اندکی اطلاعات و مهارت می‌توانند نقش یک کوچ را تمام و کمال ایفا نمایند. از حضور کوچینگ در ایران دیری نمی‌گذرد و مدیران و رهبران باید با دقت و درایت، اقدام به انتخاب کوچ مناسب نمایند تا به موفقیت در کسب و کار  دست بیایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن