بیزینس کوچینگ

نقش بیزینس کوچ در دوران رکود اقتصادی

اگر صاحب یک کسب و کار محلی هستید و یا می‌خواهید یک شرکت بین المللی ایجاد کنید، نباید تاثیر بیزینس کوچینگ را نادیده بگیرید.

اداره کردن یک کسب و کار معمولا از بیرون کاری منزوی و تنها به نظر می‌رسد اما مطمئن باشید که اینطور نیست! می‌پرسید چرا؟ ما با تجربه‌ای که در این زمینه داریم به شما می‌گویم که مثل خیلی چیزهای زندگی، داشتن یک مربی مجرب در کسب و کار و در زمان‌های سخت مانند رکود که بتوان به او تکیه کرد یکی از با ارزش ترین منابعی است که صاحبان کسب و کار ها میتوانند از آن بهره ببرند.

اغلب صاحبان کسب و کاری که به دنبال راهنمایی برای رشد تجارت‌شان هستند از منابع کمی برخوردارند.

البته مقالات و کتاب های زیادی در مورد پیشرفت کسب و کار در دسترس است اما اگر کمی دقیق‌تر و منطقی‌تر به قضیه نگاه کنید متوجه می‌شوید که هر کسب و کاری منحصر به خودش است و راهنمایی‌های عمومی به هیچ عنوان جایگزین خوبی برای راهنمایی شخصی نیست.

دلیل اینکه می‌گوییم هر کسب و کاری منحصر به خودش است این است که در زمان‌های دشواری مانند رکود اقتصادی، کسب و کارهای مختلف واکنش‌های مختلفی از خودشان نشان می‌دهند حتی اگر شرایط یکسانی داشته باشند. مهم‌تر از آن، واکنش این کسب و کارهاست که تعیین می‌کند از این دوران دشوار با موفقیت خارج می‌شوند یا شکست می‌خورند.

الان ممکن است برایتان سوال شود که خب نقش بیزینس کوچ در این قضیه چیست؟ اگر کمی فوتبال تماشا کرده باشید می‌بینید که مهارت و سرعت بازیکنان تا حد مشخصی تعیین کننده برد یا باخت تیم است. از یک جا به بعد، این سازماندهی و مدیریت مربی است که مسیر تیم را مشخص می‌کند.

در دنیای کسب و کار هم قضیه همین است! یعنی اینکه یک کسب و کار چقدر سرمایه دارد، چند نفر کارمند دارد، در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند یا اینکه اصلا چقدر رقیب دارد همگی عوامل مهمی هستند اما قضیه به همینجا ختم نمی‌شود. چرا؟ چون این کسب و کار برای اینکه بتواند از منابعی که در اختیار دارد به خوبی استفاده کند نیاز به مدیریت و سازماندهی دارد تا بتواند در شرایط حساس، تصمیمات درستی بگیرد. دقیقا اینجاست که بیزینس کوچ وارد عمل می‌شود و کنترل را به دست می‌گیرد!

علاوه بر موارد گفته شده، یکی دیگر از مزایای بیزینس کوچ‌ها در شرایط حساسی مانند رکود این است که این افراد تجربه و روابط زیادی دارند و اگر وارد کسب و کار شما بشوند، تمامی این روابط و تجارب را نیز به همراه خودشان می‌آورند و در حقیقت شما را در برابر رکود، تورم یا هر بحران اقتصادی دیگر مجهزتر و آماده‌تر می‌کنند.

 

مطالعه موردی تاثیر بیزینس کوچ در دوران رکود

برای اینکه به اهمیت و جدیت این مسئله پی ببرید، نتایج مطالعه‌ای از طرف فدراسیون بین‌المللی کوچینگ را برای شما می‌آوریم تا ببینید که حضور یک بیزینس کوچ در کسب و کار شما در دوران رکود چقدر می‌تواند کارساز باشد.

این فدراسیون با 210 شرکت که از بیزینس کوچ استفاده می‌کردند مصاحبه کرده و سوالاتی در مورد ارزش و تاثیر کوچینگ در دوران رکود پرسیده است. در زیر می‌توانید نتایج این مطالعه را ببینید:

با حضور بیزینس کوچ، هدف گذاری این شرکت ها تا حد 62.4% بهتر شده است و توانسته‌اند تعادل بین زندگی و کار را 60.5% افزایش بدهند. همچنین میزان استرس صاحب کسب و کارها و کارمندان (به دلیل ترس از تعدیل نیرو در دوران رکود) 57.1% کاهش پیدا کرده است. جالب است، نه؟ یعنی وجود بیزینس کوچ حتی تاثیر روانی هم می‌تواند داشته باشد!

وجود یک بیزینس کوچ در زمان رکود چه سودی دارد؟

ممکن است تا اینجایی که این همه در مورد بیزینس کوچ و ویژگی‌های آن نوشته و خواندیم برای شما سوال  باشد که اگر شرایطی بحرانی مثل یک رکود به وجود بیاید بیزینس کوچ چه کمکی می‌تواند به ما بکند؟ در این قسمت به نقش بیزینس کوچ در دوران رکود خواهیم پرداخت.

بودجه خودتان را برای آینده آماده کنید!

زمانی مشکل یا بحران خاصی پیش نیامده است همه احساس می‌کنند که از لحاظ مالی شکست ناپذیر هستند. یعنی به هر نوعی که شما پول خرج می‌کنید باز هم مبلغی از حسابتان برای شما می‌ماند اما در زمان بحران رکود همه چیز فرق می‌کند!

زمانی که رکود اتفاق بیفتد بازار زیر و رو می‌شود: قیمت ها تغییر می‌کنند، میزان خرید و فروش تغییر می‌کند و حتی میزان عرضه و تقاضا هم بر اساس اولویت بازار تغییر می‌کند. اگر شما برای چنین موقعیتی آماده نباشید قطعا این رکود کسب و کار شما را زمین گیر می‌کند!

اما نگران نباشید! اگر خودتان در چنین شرایطی نبوده‌اید و تجربه آن را ندارید خیلی راحت می‌توانید به بیزینس کوچ خودتان مراجعه کرده و از تجربه او استفاده کنید! بیزینس کوچ ها با تجربه و دانشی که دارند آنالیز و تحلیل سریعی از بازار زمان رکود انجام می‌دهند و بودجه شما را بر اساس این بازار تعیین می‌کنند: یعنی شما را با شرایط موجود وفق می‌دهند تا تاثیر منفی رکود روی شما و کسب و کار شما را تا حد ممکن کاهش بدهند.

بودجه اورژانسی کنار بگذارید!

یکی از کارهای جالب و به شدت تاثیر گذاری که بیزینس کوچ ها در کار خودشان انجام می‌دهند این است که هیچ وقت بی‌خیال نمی‌شوند! منظورم چیست؟ فرض کنید که یک رکود شدیدی رخ داده است و تحلیل‌گران و بیزینس کوچ‌های همه شرکت ها در حال بررسی و پژوهش هستند. این یک کار کاملا طبیعی است چون چنین شرایطی می‌طلبد که شما تمام قوای خودتان را به کار بگیرید.

اما اگر هیچ بحرانی وجود نداشته باشد چه؟ آیا باز هم بیزینس کوچ‌ها به کار خودشان ادامه می‌دهند؟ اگر بیزینس کوچ شما یک حرفه‌ای به تمام معنا باشد، بله! این هم یکی دیگر از شگردهای بیزینس کوچ‌های خبره است که در زمان صلح برای جنگ آماده می‌شوند! حالا چطور؟ آن ها فقط روند بورس بازار خودشان را دنبال کرده و بصورت روزانه، هفتگی و ماهانه آن را بررسی و مقایسه می‌کنند تا بتوانند با استفاده از روند آن، آینده بازار بورس را پیش بینی کنند. اگر تحلیل بازار با دقت و تخصص انجام بشود دقت و صحت پیش بینی هم بالا می‌رود.

حالا بیزینس کوچ ها بعد از پیش بینی چه کاری انجام می‌دهند؟ اگر آن ها پیش بینی کنند که روند بازار وجهه خوشی ندارد و ممکن است بحرانی در راه باشد شروع به جمع آوری بودجه می‌کنند که اسم آن بودجه اورژانسی نام دارد. البته اسم این بودجه گویای همه چیز است! بودجه اورژانسی بودجه‌ای است که شما کنار می‌گذارید تا در شرایط بحرانی و اصطلاحا اورژانسی از آن استفاده کنید. حالا اینکه این بودجه چقدر باشد و چگونه ذخیره شود (بصورت سرمایه گذاری، خرید محصول، ارز و یا …) همگی به تصمیم بیزینس کوچ بستگی دارد.

طریقه کار بیزینس کوچ‌ها چیست؟

خب حالا که در مورد تاثیر حضور بیزینس کوچ در کسب و کار شما حرف زدیم، ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که این افراد چگونه کار می‌کنند و اصطلاحا شرایط‌شان چیست. در این بخش به این سوال هم پاسخ می‌دهیم.

بیزینس کوچ‌ها با دریافت یک مبلغ در کنار مدیران اجرایی و صاحبان کسب و کار کار می‌کنند تا آن‌ها را در مشخص کردن اهداف، ایجاد دیدی باز برای آینده و طراحی یک استراتژی منسجم برای موفقیت یاری کنند. اگر صاحب یک کسب و کار سوالات دشواری داشته باشد و یا به مشکلی بربخورد، بیزینس کوچ به او کمک خواهد کرد تا مشکلاتش را به بهترین راه ممکن حل کند.

در نتیجه…!

داشتن یک بیزینس کوچ مثل داشتن یک هم تیمی بسیار چابک و باتجربه است و خدماتی که آن‌ها ارائه می‌دهند بدون شک یکی از اصلی‌ترین عوامل موفقیت است. اگر در کسب وکارتان به مشکل برخورده‌اید یا قصد دارید آن را ارتقا بدهید، به کار گیری یک بیزینس کوچ با تجربه می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن