بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ چگونه بازده کسب و کار شما را بالا می‌برد

اگر به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده‌اید و یا شرکتی دارید، اما آنطور که باید و شاید سود نمی‌کنید و به اصطلاح هشتِ شرکت در گرو نُه است؛ یا نه چرخ شرکتتان می‌گردد، درآمد خوبی هم دارید اما قصد دارید که خیلی بیشتر از این حرف‌ها سود کنید، حتما حتما این مقاله را تا انتها بخوانید، چرا که دقیقا در همین مقاله به یکی از مهم‌ترین راههای پیشرفت در کسب و کار خواهیم پرداخت.

احتمالا بیزینس کوچینگ یا کوچینگ کسب و کار به گوشتان خورده‌است، اگر نمی‌دانید بیزینس کوچینگ چیست ابتدا به مقالۀ بیزینس کوچینگ چیست در وبلاگ ما مراجعه کنید. به طور خلاصه، بیزینس کوچینگ به معنای کمک گرفتن از یک کوچ یا مربی است، بیزینس‌ کوچ‌ها معمولا کارآفرینان باتجربه‌ای هستند (که اکثرا خودشان صاحب کسب و کار هستند) و با استفاده از هوش و مجموعه تجربیاتشان مسیر موفقیت کسب و کار شما را تعیین می‌کنند و شما را در رسیدن به اهداف شغلی هدایت می‌کنند. پس تا اینجا با تعریف بیزینس کوچ آشنا شدید. چیزی که در این مقاله مفصلا به ان می‌پردازیم، این است که بیزینس کوچینگ چگونه شما را در مسیر موفقیت در کسب و کار قرار می‌دهد و بازده آن را به شدت افزایش می‌دهد. اما چگونه؟

5 دلیل مهم که بیزینس کوچینگ راندمان شغلی شما را افزایش می‌دهد

مواردی که در ادامه به آن اشاره کردیم، مهم‌ترین مزایای بیزینس کوچینگ برای کسب و کار شماست. اما این مزایا تنها محدود به این 5 مورد نمی‌شود.

1.اعتماد به نفس فوق‌العاده‌ای در شما ایجاد می‌کند

یکی از اساسی‌ترین عوامل پیشرفت شما در کسب و کار، اعتماد به نفس بالای شماست. مطمئن باشید که وقتی شما به خود و کسب و کارتان اعتماد داشته باشید، مشتریان هم به شما اعتماد می‌کنند، از صحبت کردن با شما لذت می‌برند و تصویر ماندگاری از شما در ذهنشان می‌ماند. داشتن یک بیزینس کوچ ماهر اعتماد به نفس شما را به شدت افزایش می‌دهد، به خصوص وقتی کسب و کار شما با چالش‌های اساسی روبرو می‌شود و نیاز به حل مسئله دارید، به شدت در معرض از دست رفتن اعتماد به نفس هستید، دقیقا همینجاست که  بیزینس کوچ با درایت و آگاهی به کمک شما می‌آید و در شرایط بحرانی به شما کمک می‌کند.

بهترین کمکی که یک بیزینس کوچ حرفه‌ای به شما می‌کند این است که به شما یاد می‌دهد تا بهترینِ بهترین خود باشید و این مهم‌ترین چیزی است که در کسب و کار و حتی زندگی به دردتان می‌خورد.

نقش بیزینس کوچینگ در اعتماد به نفس

2.کار کردن با انواع اقسام آدم‌ها را یاد خواهید گرفت

عموما بیزینس کوچینگ شامل تمریناتی حول مهارت‌های شخصیت و سبک رهبری می‌چرخد و کمک می‌کند شما راحت‌تر خودتان را بشناسید. علاوه بر این بیزینس کوچ به شما در شناخت و رهبری تیپ‌های مهم شخصیت کمک می‌کند. یک کسب و کار با انواع اقسام آدم‌ها سرکار دارد. مشکل بیشتر مدیران این است که با یک یا دو نوع تیپ شخصیتی سازگار هستند و در مورد سایر آدم‌ها نمی‌توانند رفتار درستی داشته باشند. بیزینس کوچینگ به شما کمک می‌کند تیپ‌های مختلف را بشناسید و متناسب با ویژگی‌های شخصیتی هر تیپ آنها را رهبری کنید. این هم به هدایت پرسنل شما کمک می‌کند، هم ارتباط با مشتریانتان را تقویت می‌کند.

3.بیزینس کوچ چیزهایی می‌بیند که شما از آن بی‌خبرید

وقتی به چیزی خیلی نزدیک هستید یا با کاری درگیرید، عموما نمی توانید نقاط کور آن را تشخیص بدهید و برطرف کنید. یک بیزینس کوچ خوب این توانایی را دارد که از بیرون بیزینس شما را بررسی کند و نگاهی فراتر از نگاه شما داشته باشد. همین باعث می‌شود که به سرعت نقاط کور و ایرادات کسب و کار شما را پیدا کند (کاری که خیلی مواقع برای شما سخت است). البته مزیت بیزینس کوچ به این مرحله ختم نمی‌شود، همانطور که بیزینس کوچ قادر است سریع مشکل شما را پیدا کند، می‌تواند با سرعت راه حلی هم برای مشکل شما پیدا کند.

این مورد در مورد بیزینس‌های رو به رشد هم بسیار مهم است؛ شاید وضعیت فعلی کسب و کارتان نسبتا خوب باشد و این باعث شود که شما احساس آسودگی کنید و به دنبال چیزهای جدیدی نباشید، بیزینس کوچینگ وضعیت فعلی کسب و کار شما را به سمت یک وضعیت بهتر و مطلوب‌تر در آینده می‌برد.

4.بیزینس کوچینگ افق‌های تازه‌ای را به روی کسب و کار شما باز می‌کند

دونالد رامسفلد Donald Rumsfeld) ) که یکی از بزرگ‌ترین بیزینس من‌های آمریکا  و وزیر دفاع جورج بوش بوده‌است، می‌گوید: “چیزهایی وجود دارند که ما نمی‌دانیم که آنها را نمی‌دانیم” یک کوچ قوی به شما کمک می‌کند یک چشم دیگر هم پیدا کنید و افق‌های تازه‌ای از بیزینس شما را به روی شما باز می‌کند. بزرگترین نقاط قوتی که بیزینس‌های بزرگ را در تمام جهان ساخته است، یک برخورد خلاقانه و متفاوت با چالش‌ها و دشواری‌های کسب و کار است و دقیقا همین مسدله است که اهمیت بیزینس کوچینگ را برای شما صدچندان می‌کند.

5.بیزینس کوچ از شما سوالات درست را می‌پرسد

یک بیزینس کوچ پیش از هرچیز سوالاتی از شما می‌پرسد؛ سوالاتی که شما را با چالش‌هایی در مورد کسب و کارتان مواجه می‌کند و به شما کمک می‌کند که از زاویه نقادانه به کسب و کار خود نگاه کنید. از طرفی دیگر بیزینس کوچی که از یک صنعت دیگری آمده می‌تواند از زاویه‌ای دیگر به کسب و کار شما نگاه ‌کند؛ زاویه دید عمیق‌تر و کامل‌تر. بنابرین در سطوح مختلفی با سوالات متنوع ذهن شما را به چالش می‌کشد. همین چالش‌ها و بحث و بررسی آنها پله پله شما را به سمت موفقیت و پیشرفت شغلی هدایت می‌کنند. استارت اپ‌ها از مواردی هستند که به شدت به بیزینس کوچینگ نیاز دارند. چراکه استارت اپ معمولا با چالش‌های زیادی درگیر خواهند بود که شاید در ابتدا اصلا به چشم نیایند. بیزینس کوچ کمک می‌کند که این چالش‌ها کاملا به چشم بیایند و با برنامه‌ریزی دقیق‌تری یک استارت آپ کلید بخورد.

6.کوچ در مدیریت بحران کمک بسیار قابل توجهی به شما می‌کند

آیا احساس می‌کنید که دائما نگران هزار مسئله جورواجور هستید و یک میلیون دغدغه ذهنتان را درگیر کرده؟ کوچ‌های کسب و کار به همین دلیل در کنار شما هستند. در این شرایط بحرانی یکی از مهم‌ترین مسائل شما اولویت‌‌بندی چالش‌هاست؛ اینکه اول کدام چالش را حل کنید و بعد چالش دیگر و همینطور به همین ترتیب. اینکه بفهمید کدام مسئله در اولویت قرار دارد، اصلا کار راحتی نیست و در بسیاری موارد مدیران کسب و کار به این مسئله توجه نمی‌کنند. به خصوص در ایران اکثر مدیران چیزی از مدیریت بحران نمی‌دانند. همین باعث سقوط کسب و کار شما خواهد شد. بیزینس کوچ ابتدا لیستی از بحران‌های موجود تهیه می‌کند و سپس متناسب با شرایط بحدان‌ها را برایتان اولویت‌بندی می‌کند و یکی یکی مسائل را حل می‌کند.

مزایای بیزینس کوچینگ

در نهایت

مزیت‌های داشتن بیزینس کوچ تنها به موارد بالا محدود نمی‌شود. یک بیزینس کوچ در تمام ابعاد کسب و کار شما می‌تواند کمکتان کند. تجربۀ کسب و کارهای بزرگ در این مورد کاملا گواه این مسئله است. در مطالب بعدی بیشتر به بیزینس کوچینگ و مزایای آن برای انواع کسب و کار خواهیم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن